Slavnosti Beaujolais-Hromnice

Slavnosti Beaujolais-Hromnice

Třetí čtvrtek v měsíci listopadu, je každoročně spojen se Slavnostmi Beaujolais, které jsou oslavou letošní úrody vína.  Slavnosti Beaujolais se konají v tento den již po celém světě.

A jaká je vlastně historie tohoto vína? Zpočátku bylo Beaujolais Nouveau jen místním fenoménem v barech, kavárnách a bistrech Beaujolais a Lyonu, kdy bylo vždy nové Beaujolais bouřlivě vítáno a pilo se ve džbánech plněných přímo ze sudu. V roce 1951 byl oficiálně pro uvedení nového Beaujolais stanoveno datum 15.listopadu, aby bylo v roce 1985 znovu změněno a to na dnešní třetí listopadový čtvrtek.

Naše Krčma v Kolnách v Hromnici by neměla zůstat mimo světového dění, a tak jsme 20.11.2008  i u nás uspořádali historicky první Slavnosti Beaujolais. Nebyla to si žádná monstr akce, ale snažili jsme se připravit pro naše milé hosty v rámci možností, trochu jiný večer než jen u piva. Ochutnávali jsme Beaujolais Nouveau z letošní úrody vína známé vinařské rodiny Mommessin z oblasti Beaujolais,  které nám dodala Vinotéka Merlot d’Or z Plzně na Roudné.

Připravili jsme i lehké občerstvení, které snad bylo dobrým doplňkem k ochutnávce letošního Beaujolais Nouveau.

Chtěl bych poděkovat za návštěvu všem, kteří s námi přišli oslavit tento svátek vína, a se zvoláním „Beaujolais nouveau est arrivé!“ se budu spolu s Vámi těšit na příští Slavnosti Beaujolais 19.11.2009